Haber

Almanya: Depremzedeler için vize kolaylığı talebi

Almanya’daki Türk asıllı milletvekilleri, depremde evsiz kalanların Almanya’daki akraba ve yakınlarının yanına gelebilmeleri için vize kolaylığı sağlanmasını talep etti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Macit Karaahmetoğlu, Alman haber ajansı dpa’ya verdiği demeçte, Almanya’da yaşayan birçok kişinin yakınlarını yanlarına almak için kendisine başvurduğunu ve bu tür kişilere bürokratik olmayan yollarla kısa sürede yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Geçici ikamet için vize işlemlerinin kolaylaştırılması için davette bulunan Karaahmetoğlu, “Bunun tek şartı Almanya’daki yakınlarının müstakbel kişinin geçim masraflarını üstlenmesidir.”

Türkiye-Almanya Orta Parlamento Dostluk Kümesi Başkan Yardımcısı Macit Karaahmetoğlu, Twitter hesabından çağrıyı yineleyerek, Almanya’da depremzedelerin bürokratik olmayan ve kısa vadeli bir şekilde yakınlarına gelmesi için çözüm istedi. Karaahmetoğlu, “Bu gerçek bir dayanışma ve insanlık simgesi olur” dedi.

Baden-Württemberg eyalet meclisi başkanı saygıdeğer Aras ve Hessen eyaleti milletvekili Turgut Yüksel de daha önceki açıklamalarında dile benzer davetler getirmişlerdi.

Almanya Dışişleri: İnsani durumu dikkate alıyoruz

Almanya Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, depremin ardından Türkiye ve Suriye vatandaşlarına vize uygulamasının devam ettiğini ancak vize işlemlerinde özel şartlar ve ağır insani durumun da dikkate alındığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, depremden etkilenen Gaziantep’te vize başvuruları için alınan randevuların halen geçerli olduğunu ve yeni bir randevuya gerek kalmadan Türkiye’deki herhangi bir merkezden alınabileceğini bildirdi. 90 güne kadar Almanya’da akrabalarının yanında kalmak için vize başvurusunda bulunun.

dpa,DW/BK,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu