Teknoloji

Ukrayna ordusunun Donetsk’e saldırısı: Yasaklanan misket bombaları bir kez daha kullanıldı

Rusya topraklarını hedef almaya devam eden Ukrayna güçleri, yine Rusya Federasyonu’na bağlı DHC’deki yerleşim yerlerini misket bombalarıyla vurdu.

Temsilcilik ofisi Donetsk’in Gorlovka bölgesinde bulunmaktadır. NATO’nunStandart kalibre olan 155 mm kalibrede 3 adet misket bombası fırlattığını kaydetti.

Temsilcilik, saldırıdan yalnızca 5 dakika sonra Donetsk’in Kiev bölgesinin hedef alındığını ve bu yerleşim yerinin 3 adet NATO kalibreli top mermisi ile vurulduğunu bildirdi.

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Temsilciliği, Ukrayna ordusunun Donetsk’in Karlovka, Kurahovka ilçeleri ile Dzerzhinsk ve Zaytsevo yerleşimlerine toplam 9 NATO kalibreli havan mermisi ile ateş açtığını da sözlerine ekledi.

Parça tesirli bombalar patladığında binlerce küçük bomba geniş bir alana yayılır ve bu bombalardan bazıları anında patlamaz. Bu küçük bombalar daha sonra patladığında sivil yaralanmalara ve ölümlere neden olabiliyor. Bu nedenle birçok ülkede parça tesirli bombaların kullanılması ve stoklanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu